Konstrukcija MTN dijagrama
Ovdje na karakterističnim primjerima objašnjavam kako na brz i jednostavan način možemo konstruisati MTN dijagrame, sa naglaskom na konstrukciju T dijagrama koristeći M dijagrame.

Ovdje na karakterističnim primjerima objašnjavam kako na brz i jednostavan način možemo konstruisati MTN dijagrame, sa naglaskom na konstrukciju T dijagrama koristeći M dijagrame.
Jednostavni mehanički oscilator napravljen u okviru predmeta Dinamička analiza konstrukcija na AGF-u Banjaluka. Zadavanjem signala zvučnik pobuđuje ploču na vibriranje jednom od sopstvenih frekvencija.
Imavši u vidu da u vrijeme samog Kulmana (Carl Culmann 1821-1881.) nije postojao džepni digitron, i kompletan proračun se obavljao ručno, lako je razumjeti zašto su grafičke metode bile toliko popularne.
U prvom dijelu brojnog primjera je objašnjena konstrukcija Morovog kruga napona, očitavanje glavnih napona i određivanje glavnih pravaca za ravansko stanje napona u tački, dok je u drugom dijelu prikazano kako se računaju naponi u zadanoj ravni.
U prvom videu je prikazano dobijanje reakcija oslonaca rešetkastog nosača, dok je u drugom videu obrađeno određivanje sila u štapovima rešetkastog nosača metodom čvorova. Napominjemo da se neke oznake na postavci zadatka malo slabije vide jer su korištene tanje linije i pretamne boje. Zbog toga preporučujemo da video pogledate u “full screen” modu. Na greškama se uči, pa ćemo ubuduće obratiti pažnju na takve detalje.
Ovdje je prikazano kako konstruišemo Morov krug napona, očitavanje glavnih napona i određivanje glavnih pravaca za ravansko stanje napona u nekoj tački.
This post will show up on its own!
Određivanje sile u prostom štapu u nosaču primjenom principa virtualnog rada.
Određivanje normalne sile u proizvoljnom presjeku nosača primjenom principa virtualnog rada.
Određivanje transverzalne sile u proizvoljnom presjeku nosača primjenom principa virtualnog rada.